• OLIMPIADY SPECJALNE

• Pragnę zwyciężyć,

lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć,

niech będę dzielny w swym wysiłku”

Słowa Przysięgi Olimpijskiej

wypowiadanej przed zawodami Olimpiad Specjalnych

Olimpiady Specjalne Polska działają na rzecz sportu osób z niepełnosprawnością umysłową. Misją Olimpiad jest zapewnienie całorocznego cyklu treningów i zawodów sportowych osobom od ósmego roku życia, zapewnienie ciągłej możliwości rozwijania sprawności fizycznej, demonstrowania odwagi, dzielenia się radością ze zdobytych nagród oraz nawiązywanie przyjaźni pomiędzy rodzinami, innymi zawodnikami, społecznością lokalną. Podstawową jednostką organizacyjną  w terenie są Kluby Olimpiad Specjalnych.

Od 1999 roku w Powiatowym Zespole Specjalnych Placówek Szkolno - Wychowawczych w Trzebnicy działa  Klub Olimpiad Specjalnych pn. „SPRINTER”. Klub stwarza najlepsze warunki do rozwoju fizycznego. Sportowcy klubu „SPRINTER” to obecni uczniowie oraz absolwenci szkoły.

Zawodnicy systematycznie trenują i startują w zawodach w dwóch dowolnie wybranych dyscyplinach indywidualnych oraz w jednej dyscyplinie sportów zimowych i gier zespołowych.

Zawodnicy Olimpiad Specjalnych Klubu „SPRINTER” w Trzebnicy trenują:

• dyscypliny letnie: gimnastyka, tenis stołowy, badminton, lekka atletyka, koszykówka
          • dyscypliny zimowe: narciarstwo biegowe
          • dyscypliny z zakresu treningu aktywności motorycznej dla zawodników o głębokiej niepełnosprawności.

Zawodnicy Klubu „SPRINTER” startują w zawodach nie tylko na szczeblu regionalnym ale również ogólnopolskim oraz światowym odnosząc duże sukcesy.

Największymi osiągnięciami sportowymi był udział uczniów w Światowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych:

• Katarzyna Dobrowolska - XI Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Irlandii w 2003 roku
          • Paweł Korzeniowski - XII Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Szanghaju w 2007 roku
          • Paweł Korzeniowski - XIII Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Atenach w Grecji 2011 roku w dyscyplinie gimnastyka. W ogólnej klasyfikacji Paweł zajął III miejsce w wieloboju gimnastycznym              (I miejsce poręcze; II miejsce kółka; III miejsce drążek; III miejsce koń z łękami; IV miejsce skok i ćwiczenia wolne).

Klub od 20 lat jest organizatorem dużej regionalnej imprezy sportowej pn. „Dolnośląski Mityng Gimnastyczny Olimpiad Specjalnych”.