• Oferta edukacyjna

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY

Zajęciami edukacyjnymi obejmujemy uczniów od 7 do 24 roku życia posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w zakresie:

• Szkoła Podstawowa nr 5 dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz oddziały dla uczniów z autyzmem.
          • Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 z oddziałami wielozawodowymi dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim.
          • Szkoła  Przysposabiającą do Pracy dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie           w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Edukacja ucznia wspomagana jest przez specjalistów, którzy zapewniają  wieloprofilową rewalidację w zakresie:

• Terapie psychologiczna i logopedyczna, terapia metodą EEG - Biofeedback (treningi koncentracji uwagi), dogoterapia, muzykoterapia, integracja sensomotoryczna.
          • Terapia ruchowa w tym m.in. rehabilitacja z zakresu kinezyterapii i masażu, gimnastyka korekcyjna

Dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim placówka umożliwia:

• Edukację na wszystkich szczeblach poczynając od ośmiaklasowej Szkoły Podstawowej,  do trzyletniej  Branżowej Szkoły I stopnia. Zajęcia obejmują  edukację zgodną  z obowiązującą ogólną podstawą programową szkół ogólnomasowych.
          • Nauka w szkołach kończy się egzaminem w klasie VIII SP i egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w BS I stopnia ( m.in. mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik, sprzedawca, stolarz, ślusarz, piekarz, fryzjer, kucharz )
          • Dla uczniów z odległych miejscowości oferujemy świetlicę szkolną oraz całodobową opiekę wychowawczą w ramach internatu. Pobyt ucznia w internacie jest bezpłatny. Rodzice pokrywają wyłącznie koszty wyżywienia.

Dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym  szkoła umożliwia:

• Edukację na wszystkich szczeblach poczynając od Szkoły Podstawowej,  do Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

Uwaga: Dowóz lub zwrot kosztu dojazdu na zajęcia szkolne zapewnia gmina właściwa miejscu zamieszkania dziecka.

OŚRODEK REWALIDACYJNO -WYCHOWAWCZY

Zajęciami obejmujemy dzieci i młodzież niepełnosprawne od 3 do 25 roku życia posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego  lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych wydane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w zakresie:

• grupy edukacyjno - terapeutyczne   dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym,lub znacznym oraz z niepełno sprawnościami sprzężonymi ( np. dziecięce porażenie mózgowo – rdzeniowe, autyzm)
          • grupy rewalidacyjno – wychowawcze dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu głębokim
          • oddziały klasowe  na szczeblu ośmioklasowej szkoły podstawowej

Wieloprofilowa edukacja, rewalidacja i  terapia oparta  na diagnozie funkcjonalnej ucznia i programach indywidualnych obejmuje:

• terapia psychologiczna i pedagogiczna
          • logopedia  i alternatywne metody komunikacji
          • terapia ruchowa (m.in.rehabilitacja z zakresu kinezyterapii i masażu, terapia światłem bioptron, Kinesiology Taping, terapia metodą czaszkowo – krzyżową)
          • program aktywności i świadomości ciała M. i CH. Knillów oraz metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne.
          • stymulacja polisensoryczną (m.in.Sala Doświadczania Świata, Sala Integracji Sensomotorycznej,  zajęcia z żywiołami, metoda porannego kręgu)
          • neuroterapia metodą EEG - Biofeedback ( treningi koncentracji uwagi)
          • dogoterapia, muzykoterapia,  arteterapia

Zajęcia odbywają się w pomieszczeniach dostosowanych do potrzeb dzieci niepełnosprawnych ruchowo w tym na wózku inwalidzkim. Szkoła posiada windę, podjazd do budynku oraz odpowiednio dostosowane sanitariat, plac zabaw.

Dowóz lub zwrot kosztu dojazdu na zajęcia do Ośrodka zapewnia gmina właściwa miejscu zamieszkania dziecka.