Małgorzata Żelasko, Ewa Borecka
23.06.20 r - 26.06.20 r
integracja sensoryczna
Witajcie Kochani!
I tak, na zdalnym nauczaniu dotrwaliśmy do końca roku szkolnego. Zdaję sobie sprawę, jak ogromnie trudne jest prowadzenie rewalidacji na odległość i że wszystko praktycznie było w Państwa rękach. Serdecznie dziękuję za wsparcie i zaangażowanie w pracę z Państwa dziećmi. Przed nami wakacje. W załączniku przesyłam kilka wskazówek, by pomóc Państwu zaplanować wakacje i być może uniknąć dzięki temu pewnych niechcianych zachowań wynikających z nadmiaru bodźców. Zachęcam do przeczytania. Życzę udanych wakacji.
Pozdrawiam.
M.ŻelaskoIntegracja_sensoryczna_podczas_wakacji..docx
16.06.20 r. - 19.06.20 r.
Integracja sensoryczna
Witajcie kochani!
Przesyłam w załączniku kolejne zestawy ćwiczeń na czas integracji sensorycznej. Tym razem proponuję ćwiczenia ogólnorozwojowe o różnym stopniu trudności. Wyszukajcie ćwiczenia konkretnie dla każdego z Was. Polecam wykonywanie tych ćwiczeń na świeżym powietrzu, na słońcu z wykorzystaniem trawnika lub innego miejsca w naturze.
Pozdrawiam.
M.Żelasko
09.06. 2020 r. 10.06.2020 r.
Integracja sensoryczna
Witajcie kochani!
Kolejne zestawy ćwiczeń z integracji sensorycznej do wykonania w tym tygodniu. Proponuję poznanie kilku technik wyciszających, na pewno przydadzą się podczas wakacji. Polecam.
Pozdrawiam.
M.Żelasko
02.06. 20 r. - 05.06.20 r.
Integracja sensoryczna
Witajcie Kochani!
W tym tygodniu proponuję takie nietypowe zajęcia z integracji sensorycznej. Nie będziecie ćwiczyć ruchowo tylko wypełniać karty pracy analizując odbiór bodźców przez wasze zmysły. Opowiecie się za tym, co lubicie, co jest dla Was obojętne, a co jest dla was nieprzyjemne. Każda grupa będzie miała zadania dotyczące innego zmysłu. I tak kolejno:
Klasa I, II, III A: Maja, Oliwka, Maciek i Lenka - poznajemy zmysły, karty pracy - skan 8 i 9Klasa V, VI A: Filip, Błażej - zmysł słuchu, karty pracy - skan 10 i 11
Klasa I,II B SPP: Grzegorz, Jakub, Krystian - zmysł wzroku, karty pracy - skan 12 i 13
Klasa V, VI B: Miłosz, Jakub, Karolina - zmysł smaku i węchu, karty pracy - skan 14 i 15
Skan_20200601_(15).pdf
Myślę, że spodoba się Wam nowy sposób na integrację sensoryczną.
Powodzenia i dobrych wrazeń.
Pozdrawiam.
M.Żelasko
Witajcie Kochani!
Przesyłam kolejne zestawy ćwiczeń na ten tydzień:
26.05.20 r. klasa I,II,III A Maja, Oliwka, klasa V, VI A filip, Błażej, klasa I,II B SPP Jakub, Grzegorz
27.05.20 r. klasa I,II,III A Maciek. Lenka, Klasa I,II B SPP Krystian
29.05.20 r. klasa V, VI B Miłosz, Jakub, Karolina
Życzę miłej zabawy podczas ćwiczeń.
Pozdrawiam.
M.Żelasko
19.05.20 r - 22.05.20 r
Integracja sensoryczna
Drodzy Rodzice! Ważna informacja!
Od przyszłego tygodnia czyli od 25 maja 2020 r jest możliwość, by Państwa dziecko uczestniczyło w zajęciach rewalidacyjnych indywidualnych takich jak: integracja sensoryczna, logopedia, usprawnianie ruchowe itp. Jak wiadomo szkoły pozostają cały czas zamknięte, ale te zajęcia będą prowadzone, jeśli zgłosicie taką potrzebę. Oczywiście będą przestrzegane wszelkie zalecenia wynikające z reżimu sanitarnego. Problemem jest jednak dowóz. Musielibyście Państwo zgłosić chęć uczestniczenia dziecka w takich zajęciach, najlepiej dzwoniąc do szkoły, wtedy ustalamy konkretną godzinę i sami musielibyście dowieść i odebrać dziecko ze szkoły.
W załączniku przesyłam moje propozycje ćwiczeń na ten tydzień dla poszczególnych uczniów.
Pozdrawiam.
M.Żelasko
15.05.2020
kl.VIII Julia
Witam serdecznie
Na dzisiejszych zajęciach zajmiemy się kontynuacją ćwiczeń ogólnorozwojowych wspomagających Integrację Sensoryczną. Proszę wybrać 4 z nich i powtórzyć 4 razy.
https://www.youtube.com/watch?
v=RCw8z26KmTw Pozdrawiam
Ewa Borecka
14.05.2020
kl.VIII Julia
Witam serdecznie
Na dzisiejszych zajęciach zajmiemy się ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, które wspomagają Integrację Sensoryczną. A jak wiadomo każdy ruch jest ważny. W linku poniżej znajdują się przykłady ćwiczeń. Proszę wybrać 4 z nich i powtórzyć 4 razy.
https://www.youtube.com/watch?
v=NeLnIzpByX8 Pozdrawiam
Ewa Borecka
13.05.2020
kl. IV-VIII D Milena i Julia
Witam serdecznie na dzisiejszych zajęciach. Dziś zajmiemy się ćwiczeniami ogólnorozwojowymi które również wspomagają Integrację Sensoryczną bo jak wiadomo każdy ruch jest dobry i ważny dla naszego ciała. W linku znajdują się przykłady ćwiczeń. Proszę wybrać 4 z nich i powtórzyć 4 razy.
https://www.youtube.com/watch?
v=NeLnIzpByX8 Miłej zabawy
Ewa Borecka
12.05.20 r, 13.05.20 r, 15.05.20 r
Integracja Sensoryczna, klasy: I,II,III A, V A, VI A, I,II SPP, V, VI B
Witajcie Kochani!
Przed nami kolejny tydzień zajęć z integracji sensorycznej. We wtorek zapraszam do ćwiczeń uczniów klasy I,II,III A - Maję i Oliwkę, uczniów klasy V, VI A Filipa i Błażeja oraz uczniów klasy I,II B SPP - Jakuba i Grzegorza. W środę zapraszam na zajęcia uczniów klasy I,II,III A - Lenkę i Maćka oraz Krystiana z klasy I,II B SPP. W piątek ćwiczą ze mną uczniowie z klasy V,VI B - Miłosz, Jakub i Karolina.
Na ten tydzień przygotowałam dla Was zestaw ćwiczeń na poprawienie schematu ciała, organizacji całego ciała orać ćwiczenia ogólnorozwojowe usprawniające kontrolę posturalną.
Na początek krótki film dla Waszych rodziców o kontroli posturalnej, zachęcam do obejrzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=a211hj8_yFY
Teraz kolejne zestawy ćwiczeń dla Was, wybieracie te, które wskazują Waszą klasę i ćwiczycie według podanych przykładów:
1) klasa I,II,III A https://www.youtube.com/watch?v=OB-tomqklpk
2) klasa VA, VI A https://www.youtube.com/watch?v=OB-tomqklpk
3) klasa I,II B SPP https://www.youtube.com/watch?v=RCw8z26KmTw
Możecie te ćwiczenia dowolnie modyfikować, korzystając ze sprzętu, który macie w domu. W razie trudności piszcie do mnie. Udanej zabawy.
Pozdrawiam.
M.Żelasko
8.05.2020
Witajcie Kochani!
Dzisiaj zajęcia z integracji mają uczniowie klasy V, VI B: Miłosz, Jakub, Karolina. W tym tygodniu skupiamy się na dostymulowaniu dotyku , propriocepcji i usprawniamy motorykę małą. Zestawy ćwiczeń w załącznikach. Nie odpuszczajcie integracji, to ważne! Możecie te ćwiczenia wykonywać kilka razy w ciągu dnia , jako przerywnik w pracy z komputerem czy książkami. Myślę, że dostarczą one Wam sporą dawkę ruchu, ale i zabawy. Powodzenia.
Pozdrawiam M.Żelasko
07.05.2020
Witam serdecznie
Na dzisiejszych zajęciach zajmiemy się ćwiczeniami wzmacniające kontrolę posturalną. Ćwiczenia na dziś najlepiej zaprezentują filmiki zamieszczone w załączniku.
Pozdrawiam
Ewa Borecka
07.05.2020
kl.VIII Julia
Witam serdecznie
Na dzisiejszych zajęciach zajmiemy się kontynuacją ćwiczeń wzmacniających kontrolę posturalną.
Proponuje kolejne ćwiczenia, które uzupełniają wczorajsze.
Pozdrawiam
Ewa Borecka
06.05.2020 r
Witam!
Dzisiaj na zajęcia z integracji sensorycznej zapraszam Lenkę i Maćka z klasy I,II,III A. W załączniku umieściłam zestaw kolejnych, ciekawych ćwiczeń dla Was oraz interesujący filmik dla Wszych Rodziców. Nie odpuszczajcie rewalidacji, to fajny sposób na ćwiczenia międzylekcyjne.
Życzę radości i wytrwałości.
Pozdrawiam M.Żelasko06.05.2020
kl.IV-VIII D Milena i Julia
Witam serdecznie
Na dzisiejszych zajęciach zajmiemy się ćwiczeniami wzmacniające kontrolę posturalną. Na początek proponuję obejrzenie filmiku czym jest kontrola posturalna nagranego przez nauczyciela Integracji Sensorycznej
https://www.youtube.com/watch?
v=a211hj8_yFY A ćwiczenia na dziś najlepiej zaprezentują filmiki zamieszczone w załączniku.
Pozdrawiam
Ewa Borecka
05.05.2020
Witam!
W tym tygodniu w ramach integracji sensorycznej proponuję dostymulowanie dotyku i czucia głębokiego. Nie odpuszczajcie tych ćwiczeń, są źródłem relaksu a także radości.
Zachęcam rodziców do ćwiczeń z dziećmi.
Pozdrawiam. MŻelaskoI-II B SPP
Witajcie Chłopcy!
Nie zapominajcie o ćwiczeniach z integracji sensorycznej. Przygotowałam dla Was kolejny zestaw prostych ćwiczeń. Możecie je wykonywać w przerwach od nauki, jako chwila relaksu i rozluźnienia rąk. Na pewno się przyda.
Życzę Wam zdrowia i pozdrawiam.
M.Żelasko
30.04.2020
Kl. VIII Julia
Witam
Przed rozpoczęciem dzisiejszych zajęć kilka słów do rodziców i uczniów. Proponuję obejrzeć film nagrany przez terapeutę Integracji Sensorycznej z wieloletnią praktyką dotyczący ogólnie ruchu i jego rodzajów i funkcji jaki pełni w rozwoju. Polecam serdecznie
https://www.youtube.com/watch?
v=H8JZcQdgbH4 A przechodząc do tematyki naszych dzisiejszych zajęć na których proponuję ćwiczenia wpływające na kontrolę posturalną (czucie centrum ciała, kontrola swojej postawy, zmiany pozycji swojego ciała). Związane z tym jest też ćwiczenie równowagi, poruszanie się ruchem rotacyjnym, liniowym, ćwiczenie mięśni antygrawitacyjnych itp.
Przykłady ćwiczeń:
-
kołysanie się do przodu, do tyłu, na boki w siadzie z prostymi nogami i podparciem na rekach,
-
marsz w miejscu z wymachami rąk
-
w siadzie kręcenie się w kółko na pośladkach
-
skoki pajacyka
-
turlanie po dywanie w różnych kierunkach
-
odwracanie głowy w lewo, w prawo, w górę i w dół
-
skoki żabki
Te ćwiczenia ćwiczenia proszę wykonać po 4 razy a całą serię 4 razy.
Miłej zabawy przy ćwiczeniach
Ewa Borecka
29.04.2020.
Kl. IV-VIII D Julia i Milena
Witam
Przed rozpoczęciem dzisiejszych zajęć kilka słów do rodziców. Proponuję obejrzeć film nagrany przez terapeutę Integracji Sensorycznej z wieloletnią praktyką dotyczący ogólnie ruchu i jego rodzajów oraz funkcji jaki pełni w rozwoju. Polecam serdecznie
https://www.youtube.com/watch?
v=H8JZcQdgbH4 A przechodząc do tematyki naszych dzisiejszych zajęć na których proponuję ćwiczenia wpływające na kontrolę posturalną (czucie centrum ciała, kontrola swojej postawy, zmiany pozycji swojego ciała). Związane z tym jest też ćwiczenie równowagi, poruszanie się ruchem rotacyjnym, liniowym, ćwiczenie mięśni antygrawitacyjnych itp. ale żeby było dokładnie wiadomo o co chodzi to przedstawię te ćwiczenia za pomocą 5 filmików. Wszystkie ćwiczenia można modyfikować (przybory, miejsce ilość powtórzeń itp.), ale NIE należy zmieniać rodzaju ruchu TO WAŻNE!!!
https://www.youtube.com/watch?
v=aSltw-1GWWc&list= PLn97diEx9iIfXRxBELWuRt0qTwnYs wz0K&index=13 https://www.youtube.com/watch?
v=ND1g7O-e6fc&list= PLn97diEx9iIfXRxBELWuRt0qTwnYs wz0K&index=10&t=0s https://www.youtube.com/watch?
v=ink2bj4MZjk&list= PLn97diEx9iIfXRxBELWuRt0qTwnYs wz0K&index=21&t=0s https://www.youtube.com/watch?
v=cB6pkVVpoyk&list= PLn97diEx9iIfXRxBELWuRt0qTwnYs wz0K&index=22&t=0s https://www.youtube.com/watch?
v=wyXFhUF-wHw&list= PLn97diEx9iIfXRxBELWuRt0qTwnYs wz0K&index=26&t=0s Miłej zabawy te ćwiczenia to fajny czas z dzieckiem .
Ewa Borecka
28.04.20, 29.04.20
Klasa I,II SPP B, Jakub, Grzegorz, Krystian
Witajcie chłopcy!
Czas na integrację sensoryczną. W tym tygodniu proponuję usprawnianie układu przedsionkowego, kontrolę posturalną (czucie centrum ciała).
1) skoki obunóż w miejscu, do tyłu do przodu, do tyłu, na boki
2) przeskakiwanie z nogi na nogę
3) w siadzie kręcenie się w kółko na pośladkach
4) ślizganie się w kółko na brzuchu i na plecach
5) wahadłowe ruchy głową
6) skłony, skręty i kręcenie głową
7) marsz z wymachami rąk i nóg
8) skoki pajacyka.
Wszystkie ćwiczenia wykonajcie po 5 razy i powtórzcie tę serię co najmniej trzy razy. Życzę powodzenia. Na koniec dla relaksu posłuchajcie ulubionej muzyki.Pozdrawiam. M.Żelasko
28.04.20 - 29.04.20 r
Drodzy Rodzice!
Przesyłam Wam dzisiaj krótki film nagrany przez nauczyciela i długoletniego terapeutę integracji sensorycznej. Dowiecie się z tego filmiku, w bardzo przystępny sposób co to jest ruch i jakie pełni funkcje. Zachęcam do obejrzenia.
https://www.youtube.com/watch?v=H8JZcQdgbH4
Dla uczniów proponuję w tym tygodniu ćwiczenia wpływające na kontrolę posturalną (czucie centrum ciała, kontrola swojej postawy, zmiany pozycji swojego ciała). Związane z tym jest też ćwiczenie równowagi, poruszanie się ruchem rotacyjnym, liniowym, ćwiczenie mięśni antygrawitacyjnych itp. Przesyłam 5 krótkich filmików, które pokażą Wam jak ćwiczyć z dzieckiem i ile to daje frajdy. Na początku każdego filmiku pojawia się informacja, co w danym ćwiczeniu jest stymulowane.
klasa I,II III A Maja, Lena, Oliwia, Maciek , klasa VA Błażej, VI A Filip, I,II SPP B Jakub, Krystian, Grzegorz
https://www.youtube.com/watch?v=g4XVdwpOOtM
https://www.youtube.com/watch?v=atRSD2uHal4&list= PLn97diEx9iIfXRxBELWuRt0qTwnYs wz0K&index=
https://www.youtube.com/watch?v=fccpZUzBhOc&list= PLn97diEx9iIfXRxBELWuRt0qTwnYs wz0K&index=11
https://www.youtube.com/watch?v=_-TvQUd_Hjk&list= PLn97diEx9iIfXRxBELWuRt0qTwnYs wz0K&index=12
https://www.youtube.com/watch?v=aSltw-1GWWc&list= PLn97diEx9iIfXRxBELWuRt0qTwnYs wz0K&index=13
Można sobie te ćwiczenia modyfikować, ale należy zachować rodzaj ruchu. Powodzenia. Można je także wykonywać na trawie.
Pozdrawiam. M.Żelasko
Witam bardzo serdecznie!!
(22.04-24.04)
W tym tygodniu skupiamy się na ćwiczeniach ruchów naprzemiennych koordynujących półkule mózgowe, przekraczanie środkowej linii ciała, schemat ciała. Proszę wybrać 5 dowolnych ćwiczeń i wykonać je co najmniej po 20 razy. Ćwiczenia w załączniku “Ćwiczenia Integracji Sensorycznej”. Są to propozycje ćwiczeń dla kl. VIII A Julia i kl. IV-VIII D Julia i Milena
Życzę miłej zabawy
Ewa Borecka
Cwiczenia_Integraccji_Sensorycznej.pdf
21.04.2020
Witam serdecznie Rodziców i Uczniów!
Przesyłamy do Państwa co tydzień szereg propozycji ćwiczeń z dziećmi, aby stymulować poszczególne zmysły. Docierają do mnie informacje, że nie rozumiecie co to przedsionek, propriocepcja itp, macie wątpliwości czy dobrze prowadzicie te ćwiczenia. Proszę się nie obawiać tych nowych pojęć i na pewno świetnie sobie radzicie, zabawy te mają sprawiać przyjemność Wam i Waszym pociechom i na pewno tak jest. To co pojawia się na stronie to są tylko propozycje i ukierunkowania, możecie je udoskonalać, modyfikować i na pewno nie przyniesie dziecku szkody, każda forma ruchu jest wskazana w tych czasach tak nas ograniczających. Dla chętnych rodziców w załączniku przesyłam materiał, gdzie znajdziecie Państwo krótkie omówienie metody integracji sensorycznej, wyjaśnienie tych tylko z pozoru trudnych pojęć i szereg ćwiczeń do wybrania.
W tym tygodniu skupiamy się na ćwiczeniach ruchów naprzemiennych, koordynujących półkule mózgowe. Proszę z zestawu wybrać te zagadnienia, z nich z punktu 4 wybrać 5 dowolnych ćwiczeń i wykonać je co najmniej po 20 razy. Powodzenia!
Pozdrawiam. M.Żelaskomaterial_dla_nauczycieli_rodzicow_tera.pdf
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
20.04.20 r - 25.04.20 r
Zagadnienia na ten tydzień, co będziemy stymulować to: Ćwiczenie ruchów naprzemiennych, przekraczanie środkowej linii ciała, schemat ciała. Propozycje ćwiczeń dla kolejnych klas:
klasa I,II,III A Lena, Maja, Oliwia i Maciek, klasa V,VI B Miłosz, Karolina, Jakub Ruchy Naprzemienne- Stosując to ćwiczenie osiąga się poprawę wymowy, pisowni, umiejętności słuchania, czytania i rozumienia. Sprawniej przychodzi uczenie się na pamięć i powtarzanie. Poprawie ulega koordynacja między lewą i prawą stroną ciała, oddychanie, gibkość, wzmacniają się zmysły wzroku i słuchu. Ćwiczenia polegają na jednoczesnym wymachu ręką i przeciwną do niej nogą, co aktywizuje obie półkule mózgowe do jednoczesnej pracy. Np.: • podskoki naprzemienne raz na jednej nodze raz na drugiej, • dotykanie lewym łokciem prawego kolana i odwrotnie, • dotykanie na przemian rękami przeciwległych kolan, • klepnięcie, sięganie prawą ręką uniesionej z tyłu lewej stopy. Pajacyk – podskoki, wymachy ramion przy muzyce • Motylek – wykonujemy ruchy motyla za pomocą chust, improwizacje ruchowe/Leniwe ósemki – ćwiczenie wykonujemy rysując lub wodząc oczami za przedmiotem po kształcie położonej ósemki. Ruch zaczynamy zawsze od środka w lewo do góry – lewą ręką. Nazywanie i oklepywanie części ciała.
klasa V A Błażej, VI A Filip, I,II SPP B Krystian, Jakub, Grzegorz kreślenie leniwych ósemek - kreślenie kciukiem, płynnym ruchem poziomej ósemki, zaczynając od punktu środkowego na wysokości oczu w lewo (znak nieskończoności). Ruch zaczynaj zawsze od środka w lewo do góry- na zmianę jedną, drugą ręką, a potem obiema złożonymi, z pionowo wyciągniętym kciukiem, za którym należy wodzić wzrokiem. Zacząć należy lewą ręką, ale w którymkolwiek miejscu, ważne by ręka poruszała się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara: w górę i dookoła zataczając pętlę. Następnie z punktu znajdującego się na wysokości pasa, tym razem zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zakreśl pętlę w górę i dookoła. Ćwiczenie to wykonuj 3 - 5 razy, raz prawą ręką, raz lewą ręką, a potem dwiema rękami. Ręce wtedy są połączone ze sobą na poziomie kciuków. ,,Rysowanie Oburącz''- rysowanie obiema rękami równocześnie linii, figur, kształtów, z których każda rysowana jedną ręką jest zwierciadlanym odbiciem drugiej, rysowanej w tym samym czasie drugą ręką. Ćwiczenie poprawia pisanie i rysowanie, powoduje rozwój twórczego myślenia. Można te ćwiczenia wykonywać w powietrzu lub na dużych arkuszach papieru.
Życzę powodzenia i dobrej zabawy.
M.Żelasko
15-17.04.2020
Drodzy Rodzice
Witamy po przerwie świątecznej. Przesyłamy zadania wpierające rozwój sensoryczny waszych dzieci.
Proponowane ćwiczenia dostarczą waszym pociechom wielu doznań dotykowych i zapachowych.
Życzymy miłej zabawy podczas ćwiczeń.
06-08.04.2020
Drodzy Rodzice
Przedstawiamy kolejne zadania wspierające Integrację Sensoryczną waszych dzieci. Ćwiczenia na ten tydzień powiązane są z tematyką wielkanocną i przygotowaniami do świąt.
Życzymy miłej zabawy przy wykonywaniu ćwiczeń.
30.03.2020
Drodzy Rodzice
Przesyłamy kolejne zabawy wspierające Integrację Sensoryczną waszych dzieci. Są to proste zadania do wykonania każdego dnia wspólnie z dzieckiem w domu na spacerze czy na ogródku.
Życzymy miłego wspólnego czasu podczas ćwiczeń.
Drodzy Rodzice
Integracje sensoryczną Waszego dziecka możecie z powodzeniem ćwiczyć w domu. Przesyłamy kilka linków do stron, które pomogą Państwu dobrać proste i sprawiające radość Waszym dzieciom ćwiczenia usprawniające zmysły.
https://dziecisawazne.pl/18-zabaw-wspierajacych-integracje-sensoryczna-ktore-mozemy-wykonac-w-domu/
https://autyzmwszkole.com/cwiczenia-zaburzen-integracji-sensorycznej/
http://www.leksja.pl/baza-wiedzy/cwiczenia-integracji-sensorycznej.html
Życzymy powodzenia i radości podczas wykonywania tych ćwiczeń, jest to fajny sposób na wspólne spędzanie czasu.
-