Dyrektorzy:

Władysław Zwierzchowski

Franciszek Śmiałek

Obecny Dyrektor:            Mieczysława Gruba

Ważniejsze wydarzenia z życia placówki:

1973 - utworzenie Państwowego Zakładu Wychowawczego (PZW) obejmującego ośmioklasową szkołę i internat (75 uczniów i 55 wychowanków w internacie). Bazę stanowiły: 3 pomieszczenia dydaktyczne, 1 pracownia techniczna, jadalnia, 4 sypialnie, 1 świetlica internatu.

1978 - początek rozbudowy PZW, młodzież uczy się w różnych instytucjach  miasta.

1982 - bezpłatne przekazanie budynku Państwowego Ośrodka Maszynowego na rzecz PZW.

1984 - reforma oświaty powoduje zmianę nazwy PZW na Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy (SOSW) z jednoczesnym rozszerzeniem zakresu zadań. Ośrodek przejmuje całkowitą opiekę nad wychowankami, których rodzice zostali pozbawieni praw rodzicielskich.

1986 - SOSW przejmuje (bez remontu) „starą” część obiektu przy ul. Nowej (7 pomieszczeń dydaktycznych).

1987 - oddanie do użytku nowych budynków: części, w której obecnie znajduje się internat oraz części, którą obecnie SOSW użycza Szkole Podstawowej nr 2 . Kadra pedagogiczna placówki powiększa się o logopedę i psychologa, zatrudnieni nauczyciele systematycznie zwiększają swoje kwalifikacje specjalistyczne.

1993 -1 września w ramach SOSW zostaje utworzona Zasadnicza Szkoła Zawodowa o dwóch kierunkach: kucharz i aparatowy przetwórstwa spożywczo – mleczarskiego. Obecnie ZSZ uczy uczniów w klasach wielozawodowych na kierunkach objętych nomenklaturą szkolnictwa zawodowego.

1999 - w związku z nowym podziałem administracyjnym kraju placówkę przejmuje jako organ prowadzący Powiat Trzebnicki. Od września Rada Powiatu zmienia i modyfikuje organizację placówki. W skład SOSW wchodzą:

- Szkoła Podstawowa

- Gimnazjum

- Zasadnicza Szkoła Zawodowa

– Internat. Okręgowa Komisja

Egzaminacyjna obejmuje sprawdzianami i egzaminami zewnętrznymi uczniów klas programowo najwyższych w SP  i Gimnazjum. Klasy zawodowe przygotowują się do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

2003 - przy ZSZ powstaje klasa przysposabiająca do pracy dla uczniów niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym o specjalności ogrodnik z wykorzystaniem terenów zielonych placówki jako terenu praktyki.

2006 - SOSW poszerza swoją ofertę edukacyjną. Powstają:

- Szkoła Przysposabiająca do Pracy dla młodzieży niepełnosprawnej w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz ze sprzężonymi niepełnosprawnościami.

- grupy rewalidacyjno - wychowawcze dla dzieci niepełnosprawnych w stopniu głębokim

- klasa dla uczniów z autyzmem.

2011 - zmiana organizacyjna placówki. Powstaje Powiatowy Zespół Specjalnych Placówek Szkolno - Wychowawczych w skład którego wchodzi:

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy oraz Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy.

2012dwudziesta rocznica corocznie organizowanych wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne     nad morzem

2013kontynuowanie realizacji  projektu „Moderrnizacja kształcenia awodowego na    Dolnym Śląsku” w ramach  programu operacyjnego Kapitał Ludzki

2014przeniesienie części administracyjnej, kuchni i stołówki z budynku przy ul wrocławskiej do wyremontowanej części obiektu (po SP nr 2)  przy ul Nowej 1. Poszerzenie bazy placówki o nowe pomieszczenia dydaktyczne, administracyjne i socjalne (m.in.  izolatka, pomieszczenie na wózki, toaleta)